رفتن به محتوا
رازهای روابط موفق و پایدار بنیانگذاران

یکی از بزرگ‌ترین دلایل مرگ استارت‌آپ‌ها عدم سازگاری هم‌بنیانگذاران با یکدیگر، مشاجره و جدا شدن آنها از هم است. در واقع جدال بین هم‌بنیانگذاران عادی است و در حدود ۲۰ درصد استارت‌آپ‌ها با ترک یک بنیانگذار مواجه می‌شوند که برخی اوقات به فروپاشی آن استارت‌آپ منجر می‌شود. به همین علت روابط بین هم‌بنیانگذاران یکی از مهم‌ترین عناصر موفقیت استارت‌آپ‌ها به شمار می‌آید.

در یک استارت‌آپ علاوه بر چالش‌های تجاری بسیار زیاد، چالش‌های فردی زیادی هم وجود دارد که در کنار هم بر عوامل آن شرکت نوپا فشارهای زیادی به بار خواهد آورد. در این نوشتار چند راز برای ایجاد یک رابطه موفق گفته می‌شود که جهانی هستند. این رازها فقط مربوط به روابط بین بنیانگذاران نیستند بله برای هر رابطه شخصی قابل اجرا هستند. آنچه که باید انجام دهید تا رابطه سالم و مفیدی با تیم بنیانگذار خود داشته باشید، بدین شرح است.

راز ایجاد یک رابطه موفق

اوقات باکیفیت خود را با هم‌بنیانگذاران سپری کنید. بدین معنی که برای مثال یک روز در هفته با هم‌بنیانگذاران شام بخورید و معاشرت کنید. شکل‌گیری زودهنگام عادت‌ها مهم هستند و با رشد کسب و کار، این عادت ها برای همیشه با شما خواهند ماند، پس بهتر است همان ابتدا با گفتگو موارد را برای هم شرح داده و راهکاری بیابید.

قسمت ۱. دوستی و سرگرم کردن

به طور کلی با یکدیگر درباره کار و تجارت صحبت کنید و در فضای خصوصی درباره آنچه که به ذهن‌تان خطور می‌کند، بحث کنید تا به نتیجه‌ای واحد برسید.

قسمت ۲. تجارت، نگرانیها و چالشها

در مورد اینکه آیا نگران افراد خاصی در تجارت خود هستید، مسیری که پیش رو دارید یا هر چالش دیگری که با آن روبرو هستید، صحبت کنید. صادقانه و شفاف درباره نگرانی‌های خود گفتگو کنید، مهم نیست که چقدر این موارد بی‌اهمیت به نظر برسند، صحبت کنید.

قسمت ۳. روابط فردی

چیزی به عنوان مساله کوچک وجود ندارد. هیچ چیز خیلی کوچک نیست که نتوان آن را مطرح کرد و درباره آن صحبت کرد.

هر چیز کوچکی با گذشت زمان به حدی می‌رسد که دیگر نمی‌توان اوضاع را درست کرد.

به همین دلیل این بخش بسیار اهمیت دارد. در حقیقت مهم نیست آن مساله جزئی چقدر احمقانه به نظر می‌رسد، باید بلافاصله به آن رسیدگی کرد.

گفتگو کنید

هر آنچه که شما را آزار می‌دهد، درباره‌اش صحبت کنید، چون همین موارد کوچک یک یا دو سال بعد بزرگ خواهند شد. صحبت کنید تا به راه‌حلی برسید. اگر می‌خواهید این رابطه کاری را حفظ کنید و سالم نگه دارید، ملزم به حل مسائل بسیار جزئی هستید تا روزی بزرگ نشوند.

عادات خود را زود شکل دهید

اگر محیطی را ایجاد نکرده باشید که بتوانید در مورد موضوعاتی که با آن روبرو هستید، نه تنها درباره شرکت، بلکه با یکدیگر صحبت کنید، این تجارت به تدریج از بین می رود.

در آغاز ممکن است احساس شود گفتن این موارد غیرضروری است، اما به هر حال این کار را انجام دهید تا عادت ایجاد شود.

به خاطر داشته باشید با رشد کسب و کار و ساختار شرکت در بخش‌های مختلف، شما دیگر مثل گذشته با هم کار نمی‌کنید و اساسا ممکن است وقتی برای صرف اوقات و معاشرت با هم نداشته باشید. بنابراین اختصاص فضایی برای گذراندن وقت با یکدیگر در همان ابتدا اهمیت بیشتری دارد.

اعتمادسازی

بین دو بنیانگذار، نمی‌تواند تفاوتی نباشد. آنچه مشترک است همان ارزش‌ها، اهداف و شوخ طبعی است. داشتن یک تیم بنیانگذار متنوع بسیار خوب است، ضمن اینکه می‌تواند یک منبع احتمالی اصطکاک باشد، مگر اینکه یاد بگیرید یکدیگر را همانطور که هستید، بپذیرید. این به معنای موارد و عادات خوب، بد و چیزهای کوچکی است که گاهی دیوانه‌کننده به نظر می‌رسند. همه را باید بپذیرید.

در نهایت آنچه خواهید آموخت این است که در کنار هم بسیار بهتر از جدا بودن از هم هستید و این چیزی است که نه تنها در روابط شخصی جواب می‌دهد بلکه موجب موفقیت در کار هم خواهد شد.

اگر بنیانگذار هستید، اطمینان حاصل کنید که اوقات باکیفیتی را با هم‌بنیانگذاران خود می‌گذرانید. روز و مکانی را انتخاب کرده تا در کنار هم جمع شده و صادقانه گفتگو کرده و معاشرت کنید. با گذشت زمان، در یک رابطه اعتمادپذیر، شفاف و صادقانه با هم‌بنیانگذار خود خواهید بود که به امیدواری به تجارت شفاف و موفق منجر می‌شود.

اشتراک‌گذاری:
Share on linkedin
Share on twitter
دیگر مطالب وبلاگ حرکت اول