رفتن به محتوا
منتورها، سلاح‌های مخفی استارت‌آپ‌های موفق

کارآفرینان به طور معمول صدها ساعت را صرف جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر می‌کنند. همچنان که این فعالیت‌ها مهم هستند، تجزیه و تحلیل داده‌های جدید در مورد شرکت‌های نوپا از این نشات می‌گیرد که بنیانگذاران نیز باید زمان و وقت مناسب و قابل توجهی را به چیزی اختصاص دهند که بسیاری از افراد از آن چشم‌پوشی می‌کنند: آن چیز «استخدام منتورهای عالی» است. در واقع این استراتژی ساده می‌تواند شانس موفقیت شرکت را بیش از هر چیز دیگری افزایش دهد. در این نوشتار موریس مدیر Endeavor Insight، بازوی تحقیقاتی Endeavor، سازمان غیرانتفاعی که از کارآفرینان با تأثیر بالا در سراسر جهان پشتیبانی می‌کند از تجارب خود می‌گوید.

کشف اسرار بهترین بنیانگذاران

تیم ما سال گذشته هزاران مشاغل فنی را مطالعه کرد. به طور خاص به شرکت‌های بخش فناوری شهر نیویورک توجه کردیم که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ سریع‌ترین رشد بخش فناوری بود و اکنون دومین قطب بزرگ فناوری در جهان هستند. هدف از این تحقیق بررسی چگونگی موفقیت شرکت‌های فناوری محلی بوده است. هدف از این تحقیق بررسی چگونگی موفقیت شرکت های فناوری محلی بوده است.

تحلیلگران ما داده‌هایی از CrunchBase ،AngelList و LinkedIn را با هم تلفیق کردند و با ۷۰۰ بنیان‌گذار مصاحبه کردند. (در کل بنیان‌گذاران فناوری نیویورک بیش از یک ماه وقت خود را به این پروژه اختصاص دادند). این منابع ما را قادر ساخت تا بزرگترین پایگاه داده یک جامعه کارآفرینی در جهان را ایجاد کنیم. دریافتیم که تعدادی از خصوصیاتی که اغلب به عنوان پیش‌بینی کننده موفقیت برای استارت‌آپ برجسته می‌شوند – مانند تأسیس شرکت در دوران دانشجویی – در واقع تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند. در حالی که این نتیجه‌گیری در مورد افسانه‌های استارت‌آپ‌های سنتی جالب توجه بود، با بررسی عادات بهترین شرکت‌ها و بنیان‌گذاران، چندین یافته جذاب دیگر نیز کشف کردیم.

ایجاد مزیت کارآفرینی

اندازه مجموعه اطلاعات ما از شرکت‌های فناوری نیویورک به ما این امکان را داد تا کاری منحصر به فرد انجام دهیم. در واقع شرکت‌های موجود در “گروهه‌ای همتا” را که متشکل از استارت‌آپ‌های راه‌اندازی شده در همان سال و کار در همان شهر و صنعت هستند مقایسه کردیم و در هر گروه همتا از شرکت‌های فناوری نیویورک، شرکت‌هایی که یک یا چند معیار زیر را داشتند ، “بهترین عملکرد” ​​دانستیم:

خرید قابل توجه: خروج حداقل ۱۰۰ میلیون دلار

جذب سرمایهگذار: ۱۰ درصد برتر گروه همتایان از نظر میزان بودجه سهام جمع‌آوری شده

مقیاس داخلی: ۱۰ درصد بالای گروه همتایان از نظر تعداد کارمندان.

تنها ۱۳ درصد شرکت‌های فناوری نیویورک در این تحقیق یک یا چند مورد از این استانداردها را رعایت کرده‌اند. تجزیه و تحلیل ما از شرکت‌هایی با عملکرد برتر در بخش فناوری نیویورک چندین الگوی جالب را نشان داد. دریافتیم که بسیاری از کارآفرینان رهبر این استارت‌آپ‌ها ارتباط شخصی خوبی با بنیان‌گذاران شرکت‌های موفق دیگر دارند. یکی از قدرتمندترین اتصالات (کانشکن‌های) شناسایی شده در این تحلیل، روابط منتورینگ بود. بنیان‌گذارانی مانند چاد دیکینسون از Etsy، برایان اوکلی از AppNexus و یا کاترینا فیک از Flickr. در حقیقت این قبیل روابط کاملا قدرتمند هستند.

همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد، ۳۳ درصد از بنیان‌گذارانی که توسط کارآفرینان موفق هدایت می‌شوند، بهترین عملکرد را از خود بروز خواهند داد.

ترجمه عبارت پایین نمودار:

نارنجی: شرکت‌هایی که بوسیله منتور بنیان گذاشته شده‌اند

سرمه ای: سایر شرکت‌ها

این الگو از مربیگری در بین کارآفرینان خارج از نیویورک نیز دیده می‌شود. وقتی استیو جابز درگذشت، مارک زاکربرگ اعلام کرد که بنیان‌گذار اپل مربی بسیار ارزنده‌ای بوده است. همچنین بنیان‌گذاران دراپ باکس، درو هوستون و آرش فردوسی، با راهنمایی علی و هادی پرتوی، دو کارآفرین موفق در سیلیکون ولی اداره می‌شوند.

در واقع آنچه مسلم است اینکه مزایای مشاوره محدود به کارآفرینی نیست. تحقیقات در سایر زمینه‌ها نیز نشان می‌دهد که مربیان خوب تمایل به بهبود عملکرد محافظان (protégés) خود دارند. با این حال تفاوت بین عملکرد شرکت‌هایی که مربی (منتور) موفق دارند و شرکت‌هایی که فاقد آنها هستند، نشان می‌دهد که ارزش مربیان موثر برای استارت‌آپ‌ها بسیار بالا است.

نهایت استفاده از مربیان و روابط مربیگری

Endeavor از بیش از هزار کارآفرین در شرکت‌هایی با رشد سریع در بیش از ۲۰ کشور حمایت کرده است، علاوه بر کار در زمینه تماس این بنیان‌گذاران با سرمایه‌گذاران و برنامه‌های آموزشی، روابط گسترده‌ مربیگری (منتورینگ) بین بنیان‌گذاران خود و کارآفرینان و مدیران مجرب ایجاد شده است. این مربیان به شرکت‌های موجود در شبکه Endeavour کمک کرده‌اند تا میانگین ​​نرخ رشد بیش از ۶۰ درصد در سال را بدست آورند. ضمن اینکه تعدادی از این شرکت‌ها با ارقامی بالاتر از ۱۰۰ میلیون دلار به بورس رفته‌اند یا به فروش رسیده‌اند. در ذیل سه ​​نکته آورده شده که بنیان‌گذاران می‌توانند برای ایجاد روابط موثر با مربیان استفاده کنند. به این سه درس توجه کنید:

۱- درس اول: کیفیت مربی اهمیت دارد. صرفاً داشتن مربی کافی نیست. اگر می‌خواهید شرکت شما جزو بهترین‌ها باشد، به مربی نیاز دارید که می‌داند چگونه به آن سطح برسد. مربیانی که قبلاً در صنعت فناوری به موفقیت دست یافته‌اند، توانسته‌اند به استارت‌آپ‌های جوان‌تر فناوری کمک کنند تا سه برابر بهتر از همتایان خود عمل کنند.

۲- درس دوم: مشاوره خوب نیاز به یک رابطه پایدار دارد. مربیان و محافظین با عملکرد عالی در این تحقیق در شهر نیویورک سه بار یا بیشتر با هم دیدار کردند. در واقع تمام بنیان‌گذاران جدیدی که به شبکه Endeavor پیوسته‌اند، مجموعه مشاوره‌ای متشکل از چندین مربی دریافت می‌کنند که حداقل هر سه ماه یک بار با کارآفرین دیدار و معاشرت می‌کنند.

۳- درس سوم:مربیان بزرگ بر روی موضوعات مهم تجاری تمرکز میکنند. مهم است که از استعدادهای مربی خود نهایت استفاده را ببرید. روابطی که بین بنیان‌گذاران با عملکرد عالی شناسایی کردیم همه در بحث پیرامون موضوعات عمده‌ای بود که شرکت‌های محافظ با آن روبرو بودند. موسسان باید از زمان و تخصص این مربیان در مواردی استفاده کنند که بیشترین نتیجه را خواهند داد.

اشتراک‌گذاری:
Share on linkedin
Share on twitter
دیگر مطالب وبلاگ حرکت اول